“Floberov papagaj” Džulijan Barns

foto Wikipedia

“Floberov papagaj” je jedna od najznačajnijih postmodernističkih knjiga (hvala postmodernizmu sto se pojavio!!!), roman o piscu i pisanju, piščevoj ličnosti i o procesu pisanja. Barns nam, indirektno, kroz zapitanost svog junaka, postavlja mnoštvo pitanja. Na primer, kako se moze odrediti piščev glas? šta je uticalo na pisca? Kako je razmišljao?
Glavni lik govori u prvom licu, istražuje Floberove lične stvari i pita se da li je jedan od dva papagaja (a kasnije se pojavljuje i više njih) u Ruanu stvarno bio u Floberovom vlasnistvu i pomogao mu (a kasnije ga i nervirao) u pisanju jedne priče.
Ovo je višeslojna biografija, parodija, ironija, istina, otkrivanje… pisac se bavi skrajnutim znacima i mogućom interpretacijom skrivenog u biografiji. Ovde se pomaljaju paralele, nestvarno i stvarno, ono šta se desilo i šta se mozda desilo. Kao i uvek u postmodernizmu, čujemo mnoštvo glasova, mnosštvo rešenja, isto toliko pitanja. Pogled zavisi od tačke gledišta. Kroz istraživanje, rekonstrukciju i praćenje piščevih izjava, recenica i pisama pitamo se da li mozemo da naslutimo, pogodimo, proučimo, znamo kakav je pisac bio covek, da li je to potrebno, kolika je to strast, kuda će nas to odvesti?
Kako se može naći u objašnjenjima, postmodernizam je teško definisati, no važnije je da se u njemu uživa. Prosto i jednostavno. Drugo objašnjenje je izlišno. Uživa se u pomerenosti, sumnji, cepanju i ponovnom spajanju radnje, rasprskavanju i gubljenju kontrole i u relativnosti cele situacije.
Pitamo se, dalje, šta je zapisano, a šta nije, šta je moguce, a šta nije. I čitamo i čitamo…
Na početku poglavlja “Prelazak preko Kanala” autor na zanimljiv nacin uklapa u fabulu indirektan “ulazak u dusu” postmodernizma, a u celosti je delo putovanje u središte romana i autorovu svest, uz mnostvo insinuacija i odgovora.
Sjajna knjiga.


Ana Atanasković / Samo voli

Tekst može biti, u celini ili u delovima preuzet i objavljen isključivo uz poštovanje sledećih uslova: uz navođenje punog imena autora i postavljanje linka sa početne stranice ovog sajta, bez prerade preuzetog sadržaja i pod uslovom da se preuzimanje i objavljivanje ne vrši u komercijalne svrhe. Preuzimanje, kopiranje i objavljivanje ovog teksta suprotno navedenim uslovima predstavljaće kršenje autorskih prava.

Published by Ana Atanasković

Published author (Moja ljubav Nikola Tesla (My Love Nikola Tesla)), Beograd je ljubav, Kraljica jorgovana i druge). Journalist. Content writer.

Leave a comment

Design a site like this with WordPress.com
Get started